Paz. Tem 14th, 2024

Mısır istihbaratının, Hamas’ın İsrail’e düzenlediği Aksa Tufanı operasyonunu İsrail’e önceden haber verdiği ortaya çıktı. İsminin gizli kalmasını isteyen Mısırlı bir istihbarat yetkilisi yaptığı açıklamada, “Durumun patlama noktasına geldiği ve bunun çok büyük olacağı konusunda İsraillileri defalarca uyardık. Ama bunları hafife aldılar.” ifadelerini kullandı.

Mısır istihbaratının, Hamas’ın “çok büyük bir şey” planladığı konusunda İsrail‘i defalarca uyardığı ancak muhataplarının buna kulak asmadığı belirtildi.

 

İSRAİL’İ ÖNCEDEN UYARMIŞLAR

ABD merkezli haber ajansı Associated Press’e (AP) göre, isminin gizli kalmasını isteyen Mısırlı bir istihbarat yetkilisi, Filistinli grupların abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail‘e başlattığı saldırı için İsrail‘i önceden uyardıklarını söyledi.

Hamas operasyonu öncesi İsrail'i defalarca uyarmışlar: Tel Aviv yönetimi söylediklerimizi hafife aldı

“UYARILARIMIZI HAFİFE ALDILAR”

Mısırlı yetkili, Hamas ile İsrail arasındaki çatışmadan önce devam eden esir takası görüşmelerinde Tel Aviv’deki muhataplarını Gazze’deki durum hakkında uyardıklarını belirterek “Durumun patlama noktasına geldiği ve bunun çok büyük olacağı konusunda İsraillileri defalarca uyardık. Ama bunları hafife aldılar.” ifadelerini kullandı.

Mısır istihbaratı, İsrail'i Hamas'ın operasyonu öncesi defalarca uyarmış: Tel Aviv yönetimi söylediklerimizi hafife aldı

İSRAİL BASININDA ZAAFİYET ELEŞTİRİLERİ GENİŞ YANKI UYANDIRMIŞTI

İsrail basınında, Filistinli silahlı grupların abluka altındaki Gazze Şeridi’nden düzenlediği ortak saldırıda ordu, güvenlik ve istihbarat teşkilatlarının büyük zafiyet gösterdiği eleştirileri yer almıştı. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, ordunun halka bir açıklama borçlu olduğunu kabul etmiş ancak “şimdi bunun sırası olmadığını önce savaşacaklarını sonra soruşturacaklarını” söylemişti.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir