Paz. Nis 14th, 2024

İspanya’da aşırı sağcı Vox partisinin kurucularından Alejo Vidal Quadras, başkent Madrid’de uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı. Öte yandan “İsrail’in Avrupalı Dostları” adlı lobi grubunun da üyesi olan Quadras, ağır yaralandığı saldırıdan kısa bir süre önce ülkesindeki sosyalistlerin, azınlık koalisyon hükümeti kurmak için ayrılıkçı Katalan Junts partisi ile yaptığı anlaşmasını eleştirmişti.

İspanya‘da aşırı sağcı Vox partisinin kurucularından Alejo Vidal Quadras, başkent Madrid‘de silahlı saldırıya uğradı.

DURUMU AĞIR

İspanyol basınında çıkan haberlerde, öğlen saatlerinde Madrid kent merkezinde silahlı saldırıya uğrayan Quadras’ın başından yara aldığı, hastaneye kaldırıldığı ve durumunun ağır olduğu bildirildi. Soruşturma başlatan polisin henüz saldırının nedenini tespit edemediği belirtildi.

İspanya'da aşırı sağcı Vox partisinin kurucusu silahlı saldırıya uğradı

ALEJO VİDAL QUADRAS KİMDİR?

Sağ görüşlü Halk Partisi’nin (PP) Katalonya özerk bölgesindeki eski başkanı olan 78 yaşındaki Quadras, 2013 yılı sonunda aşırı sağcı Vox partisinin kurucu üyeleri arasında yer almıştı.

İSRAİL LOBİSİ DETAYI DİKKAT ÇEKTİ

“İsrail’in Avrupalı Dostları” adlı lobi grubunun da üyesi olan Quadras, saldırıdan kısa bir süre önce “X”den yaptığı paylaşımda, İspanya’da sosyalistlerin azınlık koalisyon hükümeti kurmak için ayrılıkçı Katalan siyasi partilerden Junts ile anlaşmasını eleştirmişti. Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ile Junts arasındaki anlaşmanın “İspanya’nın hukuk devleti yapısını parçaladığını ve güçler ayrılığı ilkesini sonlandırdığını” savunan Quadras, “Milletimiz böylece liberal demokrasi olmaktan çıkıp totaliter bir tiranlığa dönüşecektir. Biz İspanyollar buna izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir