Paz. Tem 14th, 2024

İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama göz yuman ABD Başkanı Joe Biden, ateşkes sinyali verdi. Biden, kendisine ateşkes çağrısı yapan bir hahama “Esirlerin serbest bırakılması için araya ihtiyacımız var” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden katıldığı bağış etkinliğinde kendisine ” Gazze‘de ateşkes çağrısı” yapan hahama, “Esirlerin serbest bırakılması için araya ihtiyacımız var” cevabını verdi.

“ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI YAPMANIZA İHTİYACIM VAR”

İsrail-Filistin arasında devam eden çatışmalarda 27’inci güne girildi. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava, deniz ve kara operasyonları şiddetlenirken, Hamas ile esir görüşmeleri de devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden ABD’nin Minnesota eyaletinde katıldığı bir bağış etkinliğinde Gazze Şeridi’ndeki esirlere yönelik açıklama yaptı. Etkinlik sırasında gazetecilere kendisini Haham Jessica Rosenberg olarak tanıtan bir kişi Biden’a, “Bir haham olarak acil ateşkes çağrısı yapmanıza ihtiyacım var” şeklinde seslendi.

“ESİRLERİN BIRAKILMASI İÇİN ZAMAN VERMEK GEREKİYOR”

Güvenlik güçlerinin Rosenberg’i alanın dışına çıkarmasının ardından Biden ise, “Bu İsrailliler için de Müslüman dünyası için de inanılmaz karmaşık bir durum. Ben 2 devletli çözümü en başından beri destekledim” ifadelerini kullandı. Orta Doğu’daki çatışmalarla ilgili duyguları anladığını söyleyen Biden, “Sanırım bir araya ihtiyacımız var. Ara kelimesiyle demek istediğim şey bir duraklama, esirlerin serbest bırakılması için zaman vermek gerekiyor” şeklinde konuştu.

HAMAS’IN ELİNDE 242 REHİNE VAR

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 7 Ekim’de başlattığı saldırılar devam ederken, Hamas tarafından düzenlenen Aksa Tufanı Operasyonu’nda 222 kişi esir alınmıştı. İsrail bugün bu sayının 242’ye yükseldiğini açıklarken, rehinelerin arasında ABD’lilerin de olduğunu düşünülüyor.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir